Dotychczasowe przedsięwzięcia

W swojej  dość krótkiej karierze (ledwie dwa lata z hakiem), nasze koło naukowe starało się brać udział w licznych inicjatywach. Były to przedsięwzięcia różnej wagi -  od prostych korepetycji, udzielanych potrzebującym uczniom, po Ogólnopolskie konferencje i sesje wyjazdowe. Z resztą poczytajcie sami...

Konkurs "Biologia moją pasją"
            Nasza pierwsza inicjatywa. Tytułowy konkurs organizowaliśmy na dwóch szczeblach - gimnazjalnym i licealnym. Z założenia, młodzi ludzie, mieli przekonać nas, że są zakochani w biologii po uszy. A zrobić to mogli dwojako: gimnazjaliści tworzyli pracę w formie referatu, gdzie wspomnianą miłość do biologii trzeba było przelać na papier; przed licealistami natomiast postawiliśmy nie lada zadanie - mieli oni stworzyć przekonujący projekt badawczy z dziedziny biologii, który chcieliby zorganizować, mając do dyspozycji sprzęt obecny w uniwersyteckich laboratoriach. Nagrodą na tym szczeblu była realizacja wymarzonego projektu na naszym uniwersytecie. Zwycięzca konkursu ze szczebla gimnazjalnego spędził natomiast dzień w placówce wydziałowej, która cieszyła się jego największym zainteresowaniem.
            Konkurs pozwolił nam wyłonić niezwykłych uczniów o wyjątkowych pomysłach i osoby zafascynowane biologią. Planujemy jego kolejne edycje w najbliższej przyszłości.

"Sowa w szkołach"
            Mniej więcej w drugim semestrze naszej działalności postanowiliśmy stworzyć ofertę zajęć z dziedziny biologii dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z rejonu Dolnego Śląska. W ofercie tej znalazły się zarówno tematy klasycznie prowadzone w szkołach (lekcja o pasożytach wewnętrznych człowieka) jak i te wykraczające poza program nauczania (zajęcia z daktyloskopii, określanie płci i wieku na podstawie czaszki).
            Wspomnianą ofertą jako pierwsze zainteresowało się IX Liceum Ogólnokształcące w Legnicy. Był to nasz chrzest bojowy. Na zajęciach byli obecni zarówno licealiści jak i młodzież gimnazjalna, która odwiedzała szkołę. Nie zabrakło też stoiska poświęconego promocji naszej uczelni, które można było odwiedzić w czasie przerwy.
            Kolejne sesje wyjazdowe miały miejsce w Lesznie i Brzegu. Za każdym razem wzbogacaliśmy naszą listę o nowe tematy i na dzień dzisiejszy liczy ona już kilkanaście pozycji.
W każdej ze szkół zostaliśmy bardzo ciepło przywitani a dyrektorzy placówek pozostają otwarci na dalszą współpracę w przyszłości.

Pomocna Sowa - czyli korepetycje dla uczniów z Gimnazjum nr 13 we Wrocławiu
            Dzięki nawiązaniu współpracy z pedagogami wyżej wspomnianej szkoły, uczniowie mieli wyjątkową możliwość otrzymywania bezpłatnych korepetycji z dowolnego przedmiotu, prowadzonych przez wolontariuszy z naszego koła. Obraliśmy tutaj system jeden uczeń- jeden stały korepetytor, aby mogła się na tej linii zawiązać nić porozumienia. Ponadto sprzyjało to utrzymaniu się przyjaznej atmosfery.
            Nasza współpraca z Gimnazjum nr 13 trwa i nowi wolontariusze są mile widziani.

Szkolenia z wystąpień publicznych
         Aby mówić do ludzi, trzeba najpierw wiedzieć "jak" mówić. Dlatego też w  pierwszych miesiącach naszej działalności, nasze koło naukowe,we współpracy z wrocławską grupą "Toastmasters" (specjalizującą się w tego typu inicjatywach) postanowilo zorganizować warsztaty z wystąpień publicznych dla studentów naszej uczelni. Zajęcia te odbywały się w ciągu 3 spotkań i składały się z krótkiej dawki teorii przeplatanej ćwiczeniami praktycznymi. Podczas szkoleń można było pokonać stres, sprawdzić się jako mówca, przekonać się jak ważny jest język naszego ciała a także pokonywać proste bariery związane z utrzymaniem kontaktu wzrokowego z rozmówcą.
Ważnym aspektem szkoleń był fakt, że każdy z uczestników musiał zaprezentować się przed resztą widzów. Nie było wyjątków. Pozwoliło to na częsty, aktywny udział wszystkich osób zapisanych na warsztaty.
Po zakończonym szkoleniu, nasze koło zyskało certyfikat, dający nam prawo do prowadzenia takich zajęć w naszym wykonaniu. Skorzystaliśmy z tej możliwości i w październiku 2012, uczyliśmy nową grupę osób.

Szlifowanie diamentów
Inicjatywa ta została zaproponowana min. przez dr Józefa Krawczyka. Nasze koło było tutaj elementem wspomagającym przedsięwzięcie. Tytułowe diamenty to oczywiście uczniowie, którzy posiadali w sobie niezwykły naukowy potencjał - aby jednak mógł w nich on w pełni zalśnić, trzeba było owych uczniów "oszlifować" dając im możliwość udziału w różnych profesjonalnych warsztatach, prowadzonych w placówkach naszej uczelni.
W projekcie brało udział wielu wybitnych uczniów z regionu całego Dolnego Śląska. Program był podzielony na 3 sesje, rozłożone na 3 kolejne semestry i obejmował całą gamę rozmaitych zajęć. Przyszli naukowcy mogli zasmakować min. pracy nad mikrobiologicznym posiewem, przeprowadzać biochemiczne doświadczenia, wykonywać preparaty tkankowe a także zwiedzić wrocławskie zoo, ogród botaniczny i placówkę badawczą w Rudzie Milickiej, gdzie czekały na nich zajęcia poświęcone ptakom i owadom.
            Zdolni uczniowie spróbowali swoich sił praktycznie w każdej dziedzinie biologii, co na pewno będą wspominać jako świetną przygodę na drodze dalszej naukowej kariery. Dla Sowy była to z kolei konfrontacja z uczniem zdolnym i szansa na refleksje - czy wybitny zawsze znaczy mądry? Jak pracować z klasowym geniuszem i czy nie jest to praca, która może nas w pewnym momencie przerosnąć? (oczywiście że nie!;))

Dolnośląski Festiwal Nauki
    Nasze stoisko już drugi rok z rzędu prezentowało się w Parku Wiedzy - jednym z przedsięwzięć organizowanych w ramach Dolnośląskiego Festiwalu Nauki. Podczas dwóch kolejnych dni urzędujemy w  namiotach rozstawionych na Promenadzie Staromiejskiej, ukazując w nich eksperymenty z pogranicza biologii i chemii, mające oswoić przechodniów z nauką która jest wszechobecna w ich życiu codziennym. Była to swojego rodzaju prezentacja "domowego laboratorium biologa", które każdy mógłby zbudować w swoim własnym mieszkaniu i taką też nazwą został ochrzczony nasz namiot w roku 2012.
    Podczas kolejnej edycji festiwalu, nasze koło podzieliło się na między dwa stoiska. W pierwszym z nich widzowie mogli odwiedzić "Laboratorium natury" gdzie czekał na nich min. pokaz chromatografii barwników z jesiennych liści, wiele ciekawych informacji na temat ziół oraz eksperymenty z wyizolowaną kazeiną. Drugie stoisko zostało objęte projektem "PLACES", i prowadziliśmy tam warsztaty "Zamień się z naukowcem", które stawiały na aktywny udział przechodniów w eksperymentach. Tym sposobem każda osoba odwiedzająca nasz namiot mogła na własną rękę uzyskać prąd z kiszonego ogórka, wyizolować dna z pomidora lub stworzyć własny preparat mikroskopowy. Oczywiście na tym nie koniec, bowiem takowy uczestnik, musiał wytłumaczyć tajniki danego eksperymentu kolejnemu przechodniowi, co doprowadziło do powstania długiego łańcucha wzajemnej edukacji.

I Ogólnopolska konferencja kierunków nauczycielskich - "Uczeń trudny"

Karpacz 7-9 grudnia 2012
            Nie tylko we Wrocławiu narodziła się idea koła naukowego dla przyszłych belferów. Okazało się, że Gdańszczanie nie gęsi i swoich adeptów nauczycielskiej przygody mają. I to nie byle jakich! W skład Studenckiego Koła Naukowego "EDEN",  urzędującego na Uniwersytecie Gdańskim, wchodzi bowiem gromada uroczych i wyjątkowo utalentowanych  dziewcząt, dla których nauczanie to pasja, ale i przede wszystkim dobra zabawa. Ciężkim grzechem byłoby nie nawiązać z nimi współpracy.
            Przy pierwszej możliwej okazji pojawiła się więc idea stworzenia konferencji, na której mogliby się pojawić początkujący nauczyciele z całej Polski, aby dzielić się doświadczeniami ze swoich nauczycielskich "podwórek". Tematyka padła na zagadnienia związane z szeroko pojętą pracą z uczniem trudnym. Miejscem dogodnym do jej poprowadzenia okazała się stacja ekologiczna "Storczyk" w Karpaczu.
            Problemami poruszanymi podczas konferencji były min. zagadnienia dotyczące komunikacji werbalnej na linii nauczyciel-uczeń, szeroko pojęta praca z uczniem trudnym, problematyka  oraz doświadczenia początkującego nauczyciela. Zdołaliśmy też wymienić się informacjami na temat naszych dotychczasowych przedsięwzięć.
            Za oknami królowały w owym czasie góry skute lodem. W stacji panowała jednak istna wrzawa. Długie burzliwe dyskusje, fascynujące pomysły edukacyjne i przede wszystkim przyjazna atmosfera i wszechobecnie wyczuwalna pasja uczestników konferencji - to tylko wybrane elementy, które rozpalały serca i umysły obecne w otulonej śniegiem rzeczywistości tego grudniowego weekendu.

Noc Biologów 
Dość świeża inicjatywa, która rozbudziła zainteresowanie biologią w całej Polsce, zbudowana na tych samych fundamentach (i podobnych założeniach) co Noc Muzeów. Przez jeden dzień w roku, zaraz po zmroku, placówki dydaktyczne na terenie kraju zmieniają się w kuźnie biologicznej wiedzy. Można tu spotkać warsztaty zielarskie prowadzone przez wiedźmy, poobcować z prawdziwą skamieliną lub dowiedzieć się mrożących krew w żyłach informacji na temat biologicznych aspektów śmierci.
Nasze koło długo zastanawiało się nad jakimś chwytliwym warsztatem. W końcu pojawił się pomysł - "A co gdyby zabrać uczestników w żywą podróż po wnętrzu komórki?". Odpowiedzią na to pytanie były nasze zajęcia pt. "Komórka od podszewki". Każdy z naszych członków, musiał tu odegrać rolę jakiegoś komórkowego organellum. Można było zobaczyć jądro komórkowe w postaci generała, ubrany na zielono chloropast produkujący cukierki, aparat Golgiego w formie urzędu pocztowego, lub rybosomy biegające w białych fartuchach. Wszystko to miało w bardzo prosty sposób - opierający się na prostych skojarzeniach - pokazać tajniki komórkowej anatomii.
Jak się okazało, wielu szkołom biorącym udział w warsztatach, taka forma podróży bardzo przypadła do gustu i poskutkowało to nawiązaniem kolejnej współpracy o której mowa poniżej...

Oleśnickie spotkania z przyrodą
Są takie przedsięwzięcia, po których długo nie można dojść do siebie. Oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Takim wydarzeniem stała się bez wątpienia "Oleśnicka Noc z Przyrodą". A była to inicjatywa przygotowana z rozmachem. Sednem sprawy było prowadzenie warsztatów dla dzieci ze szkół podstawowych, od popołudnia do
późnych godzin wieczornych. Aby zwiększyć atrakcyjność prowadzonych zajęć poprosiliśmy o pomoc inne koła naukowego urzędujące na naszym wydziale tj. : SKN Herpetologów, SKN Archeologów i SKN Antropologów „Kostka”. W wyniku tak rozbudowanej współpracy otrzymaliśmy 15 różnych warsztatów, które prowadziliśmy w 6 turach. W ofercie naszego koła pojawiły się warsztaty: Biologiczny detektyw, Zmysłowy świat, Biologia moją pasją, Człowiek istota ruchoma, Komórka od podszewki i Zajęcia z bioindykacji, prowadzone przez dr Krawczyka.
O ile w dzieciach mogło narastać zmęczenie, to na pewno ich ciekawość jeszcze nie szykowała się do spania. Wiele grup długo wspominało wyniesione wrażenia. Dla nas był to trening wytrzymałościowy. Wyzwaniem było prowadzenie kilku warsztatów pod rząd w taki sposób aby każde utrzymane były na równie wysokim poziomie. Impreza miała zasięg powiatowy. Organizatorzy okazywali zadowolenie i wszystko wskazuje na to, że wiosną 2014 szykuje nam się powtórka z rozrywki.


II Ogólnopolska konferencja kierunków nauczycielskich - "Konstruktywizm"
Gdańsk 17-19 maja 2013
            Tym razem gospodarzem konferencji było SKN "EDEN". Mimo iż za oknem kusiło nas upalne i błękitne morze, nie mieliśmy problemu z wysiedzeniem na konferencji. Dziewczęta z gdańskiego koła, przygotowały bowiem program obfitujący w rozmaite atrakcje. Mieliśmy szansę wziąć udział w warsztatach prezentujących ciekawe rozwiązania dydaktyczne, zasmakować nauczania innego niż to oparte o prostą transmisję wiedzy a także posłuchać wykładu pani prof. Dorota Klus-Stańska, która pozwoliła nam nabrać całkiem nowego spojrzenia na edukację szkolną. Nie zabrakło też miejsca, na prezentację innowatorskich pomysłów związanych z warsztatem przyszłego nauczyciela, oraz podzielenie się aktualnie realizowanymi przedsięwzięciami.
            Oczywiście nie próżnowaliśmy i także poczęstowaliśmy uczestników spotkania swoim spojrzeniem na konstruktywizm, oraz zagadnienia z nim związane. Realizowane przez nas tematy obejmowały min. zagadnienia związane z konstruktywizmem w ujęciu ogólnym, aktywizacją uczniów na zajęciach terenowych oraz wdrażaniem do edukacji nowych technik – takich jak metoda przeniesienia analogicznego. Wszystko to poskutkowało owocnymi dyskusjami i pozwoliło wyciągnąć ciekawe wnioski na przyszłość.

            Udział w gdańskiej konferencji, po raz kolejny pokazał nam, że studentki z SKN "EDEN" traktują swoją przyszłą profesję bardzo poważnie i do wszelkich inicjatyw podchodzą z głębokim profesjonalizmem oraz zaangażowaniem. Oby tak dalej dziewczyny!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz