Zajęcia dla szkół w ramach "Naucz się i przekaż dalej"

"Naucz się i przekaż dalej"

Wiosna jest okresem, kiedy wszystko budzi się do życia. Tak też się stało z naszymi zajęciami w szkołach. Po projekcie "20 tysięcy mil naukowej przygody" zaangażowaliśmy się w "Świat Zmysłów" w ramach Brain Awareness Week 2015, a potem w kolejne akcje wyjazdowe do Oleśnicy i Krotoszyna... po czym stwierdziliśmy, iż za mało "sowimy" tu, we Wrocławiu. Postanowiliśmy więc zmobilizować nasze szare komórki do działania, czego efektem jest powstała oferta tematów, którą rozsyłać będziemy do wrocławskich szkół. 

Jeśli jakaś szkoła odezwie się do nas z odpowiedzią to chętnie zabierzemy uczniów w edukacyjną podróż nie tylko po różnych gałęziach biologii, ale także historii, astronomii czy chemii. Tematy zajęć nie zawsze pokrywają się z tym, co zapisane jest w postawie programowej, toteż liczymy na to, iż wniosą one powiew świeżości i zainteresują uczniów :)

Efektem naszych zajęć ma być stworzenie galerii prac, środków dydaktycznych, które przygotują uczniowie. Do owych artystycznych potyczek inspirację czerpać będą z naszych zajęć. Kto wie, być może zajęcia o kosmosie lub śluzowcach staną się dla uczniów początkiem większej przygody!


Lista dostępnych tematów lekcji w ramach akcji "Naucz się i przekaż dalej".

Prowadzący
Nazwa zajęć
Kategoria zajęć
Poziom
Opis
Łukasz Auguścik
Śluzowce
wykład, pokaz okazów
G
L
Nie mają rąk, nóg ani głowy. Nie przynależą ani do roślin, ani do zwierząt, ani też do grzybów. Czasem wielkie, a niekiedy niedostrzegalne gołym okiem. Na tych zajęciach dowiesz się, czym są owe tajemnicze "śluzowce".
Biologiczne fakty i mity
wykład
SP
G
L
Czy myszy naprawdę szaleją za serem? Dlaczego dżdżownice wychodzą po deszczu? Czy w twoim domu kryje się niepozorny pająk zabójca? Na naszych zajęciach obalamy pospolite biologiczne mity.
Goście wewnątrz nas
wykład,
pokaz okazów
G
L
Tylko dla ludzi o mocnych nerwach – zobacz, ile pasażerów na gapę może pomieścić ludzki organizm.
Człowiek i bakterie
wykład
L
Czy wszystkie bakterie są złe? Trzeba je tępić? Ile naprawdę o nich wiemy? Wyjaśnijmy to!
Science or fiction
pokaz doświadczeń
SP
G
Magia, sztuczki... a może po prostu nauka? Czy chemia pozwala tworzyć iluzję? Koniecznie weź udział w naszym pokazie.
Narząd wzroku
wykład,
warsztat
SP
G
L
Na zajęciach rzucimy okiem na narząd wzroku, który zostanie przedstawiony nie przez pryzmat podstawy programowej, a licznych ciekawostek nieznanych typowemu Kowalskiemu. Po części wykładowej część praktyczna, podczas której będzie można sprawdzić chciałby to, czy mamy astygmatyzm.
Sandra
Chudak
Emisja głosu
wykład,
warsztat
SP
G
Zajęcia mają na celu przedstawienie i ćwiczenie emisji głosu, kontroli oddechu, dykcji. Dodatkowo będzie można dowiedzieć sie, co zrobić, żeby zawsze brzmieć jak słowik, odpowiednio dbając o higienę głosu
Eksperymentatorium przyrodnika
warsztat
SP
Eksperymentatorium przyrodnika to raj dla wszystkich małych naukowców. Laboratorium Dextera przeniesione w szkolne mury, gdzie będzie sie można pobawić nauka i nauczyć - bawiąc.
Uzależnienia są groźne
wykład
SP
Sztuczny palacz, statystyczna Polska w klasie i węzeł gordyjski uzależnień.
Natalia Dziubyna
Chemia w życiu codziennym. Emocje, związki i czekolada.
wykład
G
L
Zajęcia koncentrują się na reakcjach chemicznych w naszym organizmie. Poruszają kwestię zapotrzebowania na substancje i działania hormonów.
Stres - przyjaciel czy wróg.
wykład
G
L
Na ławie oskarżonych gości stres. Zarzut? Na dłuższą metę przyczynia się do znacznego osłabienia, wręcz wyniszczenia organizmu. Jednakże jego adwokat twierdzi, iż stres czasem przydatny jest. Kto wygra spór i jaki zapadnie wyrok? Zajęcia o wypływie stresu na zdrowie człowieka, skutecznych sposobach radzenia sobie z nim oraz o motywacji i ambicjach.
Zajrzyj w głąb siebie, czyli układy w naszym ciele.
wykład,
gry dydaktyczne
SP
Podstawowe wiadomości o układach w ciele człowieka podane uczniom z wykorzystaniem gier dydaktycznych
Anna
Kimel
Substancje roślinne
warsztat
G
Doświadczalnie o antocyjanach – zmiennych barwnikach roślin, co kryje się w liściu i inne.
Ptaki - zwyczaje i migracje ptaków zimujących
wykład
SP
Jakie ptaki zamieszkują nasze podwórka? Czy wszystkie odlatują na zimę? Czy powinno się je dokarmiać? Nie zastanawiaj się - weź udział w naszych warsztatach.
Komunikacja werbalna - sztuka rozmowy
wykład
L
Czyli jak się porozumiewać na co dzień, aby nie pozabijać się nawzajem i wyjść z dyskusji szczęśliwym.
Człowiek - istota ruchoma
wykład
SP
Kości i mięśnie tworzą razem niezwykłą maszynerię, która pozwala nam wykonywać najdrobniejsze ruchy. Do czego jest zdolny nasz niesamowity układ ruchu? Jak wygląda mięsień pod mikroskopem? Czy warto się ruszać? Sprawdźmy!
Adrian Kwiatek
Słuch bez tajemnic
wykład, warsztat
G
L
Uczniowie zamienią się w słuch podczas omawiania przez prowadzącego budowy ucha, a także będą mieć okazję, by zweryfikować, jaki jest ich zakres słyszalności dźwięku.
Alicja Lubańska
Niebezpieczny kurczak
wykład
G
L
Wykład ma na celu uzmysłowić jak ważne jest przestrzeganie podstawowych zasad higieny w celu uniknięcia zakażenia Campylobacter pochodzącego od drobiu. Zostanie poruszony aspekt nadużywania antybiotyków w leczeniu i ich wpływu na środowisko.
Marek Mokrzycki
Suche dane a rzeczywistość – jak widzieć dane
wykład
SP
G
L
Jak naprawdę wyglądają niektóre dane liczbowe (np. w wiadomościach), jeśli je sobie wyobrazimy? Co to znaczy na przykład, że w pewnej skali dziesięciostopniowej trzęsienie ziemi osiągnęło stopień 4? W tym wykładzie przedstawimy niektóre wielkości i zobrazujemy, jak należałoby je „widzieć”. Jeśli interesuje Cię, czy rzeczywiście jest tak, jak to sobie wyobrażałeś – ten wykład pomoże Ci znaleźć odpowiedź.
Gdzie są obcy? Cechy możliwego życia i chemizm na innych planetach i księżycach
wykład
SP
G
L
Czy zastanawiałeś się kiedyś, czy gdzieś istnieje życie? Jeśli tak, to jak wygląda? Czy warunki na innych planetach umożliwiają życiu upodobnienie się do tego, co znamy? Co, jeżeli nie? Jeśli nurtują Cię te pytania – zapraszam na wykład.

Trująca paleta – do wyboru, do zatrucia
wykład
SP
G
L
Niebezpieczeństwo! W naszym życiu codziennym są trucizny! Gdzie je spotkać? Czym się charakteryzują? I najważniejsze – co sprawia, że niektóre z nich codziennie są używane, a mimo to nie wywołują zatruć? Jeśli Cię to interesuje – zapraszam na wykład.


Natalia Napieraj
Wygląd w świecie zwierząt
wykład
SP
Paw uciekałby szybciej bez długiego ogona. Czy wielkie poroże nie ciąży łosiom? Dowiedz się dlaczego zwierzęta noszą coś, co pozornie utrudnia im życie.
Drugie oblicze roślin
wykład
SP
G
L
Jaka roślina może Cię zaatakować, a z jaką możesz zatańczyć, czyli o roślinach w trochę inny sposób. Poznaj bogactwo zielonego świata.
Brenda Romaniuk
Biomedyczne podstawy rozwoju
wykład
G
L
Czyli lokalizacja i funkcja móżdżku, podwzgórze jako ogniwo łączące układ nerwowy z układem hormonalnym , działalność podwzgórza, związek między snem a układem hormonalnym i podsumowanie.
Damian Sarnowski
Nawet Wszechświat może się skończyć

wykład
G
L
W niekończącym się wszechświecie przychodzi taki moment, gdy kilka tęgich umysłów zastanawia się nad końcem wszystkiego. Jeżeli lubisz wszelkie ciała niebieskie lub po prostu chcesz dowiedzieć się o czymś poza codziennymi problemami egzystencjalnymi to temat idealny dla ciebie!
Porozmawiamy o naszej wielkie "komórce", omawiając podstawowe siły fizyczne wpływające na jej „życie” oraz skupimy się na ewentualnych mniej lub bardziej spektakularnych teoriach "końca Wszechświata".

Życie w morzach i oceanach
wykład
SP
G
Gdy wyruszasz na wakacje, a twoje oczy spoglądają na rozciągające się ogromne połacie wodne, czy zastanawiasz się, co żyje tam niżej, gdzie z plaży nie sięga Twój wzrok?
Bogactwo kolorów i gatunków gwarantuje miłe i spokojne zajęcia, przy których zapoznamy się z bogactwem wodnego świata. Porozmawiamy o różnicach warunków życia w strefach przybrzeżnych, otwartej toni wodnej oraz głębinowej. Poznamy ciekawe i unikatowe gatunki, jak i opowiemy o paru ciekawostkach związanych z ich sposobem życia.
Kartagina -  zapomniana potęga
wykład
SP
G
L
W odległych czasach, gdy religia hellenistyczna rozpoczynała swoje rozprzestrzeniania się po Europie, istniał Rzym. Republika Rzymska nie pozostawała jednak bez silnych rywali, a jeden z nich zasługiwał na wyjątkową uwagę. Gdyby nie pewnie zdarzenia, dziś zamiast opowiadać o Imperium Rzymskim, być może tematem wielu filmów byłaby Kartagina. O powstaniu, sposobie isteninia i upadku tego wspaniałego starożytnego imperium porozmawiamy na tych zajęciach.

Sumerowie - prawy i mity o pierwszej znanej cywilizacji
wykład
G
L
Gdy my poznawaliśmy nowe planety za pomocą teleskopów, uczeni nie zdawali sobie sprawy, iż wiedna temat naszego Układu Słonecznego zdobyto znacznie wcześniej. Sumerowie, z systemem państw miast, szczycili s mianem zaawansowanych astrologów,  utożsamiając z kosmosem wiele swoich mitów i wierzeń. O ich sposobie życia, wierzeniach oraz o odkryciach porozmawiamy sobie wspólnie podczas prezentacji.
Prawdziwi władcy ziemi, liczniejsi niżkraje azjatyckie razem wzięte, sprytniejsi niż się wydaje. Po prostu mrówki
wykład
SP
G
L
W świecie, który znamy, istnieje wiele organizmów, których zazwyczaj działania nawet nie zauważamy. Pośród nich na znaczną uwagę zasługują niedoceniane mrówki. Ich zaawansowane sposoby organizacji swoich "społeczeństw" mogły być inspiracją dla wielu dzisiejszych rozmyślań teologicznych, jak i tematem fascynacji dla biologów i chemików!
Na zajęciach omówimy najciekawsze gatunki mrówek, ich gniazda, sposoby przeżycia i wiele innych. Zapraszam serdecznie!
Romina Szala
Niewidzialne ślady - daktyloskopia
wykład,
warsztat
SP
G
L
Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, by stać się detektywem? Chodzić z lupą, badać ślady, szukać odcisków palców… Jeśli tak to koniecznie musisz pojawić się na warsztatach, gdzie nie tylko zaznajomisz się z różnymi typami linii papilarnych, ale sam zajmiesz się zbieraniem i identyfikacją odcisków palców!
Analiza chemiczna wody, czyli co tak naprawdę pijemy?
wykład,
warsztat
G
L
Woda słodka jest bardzo ważna dla naszego ekosystemu, z powodu jej obiegu w przyrodzie. Jednak… Nie jest ona tak czysta jak nam się wydaje. Zrób testy i zobacz co tak naprawdę pijesz!
Oddziaływania antagonistyczne
wykład
SP
G
L
Wszystkie organizmy w jakiś sposób oddziaływują na siebie. Wiesz, które działają tylko na swoją korzyść? Przyjdź oraz zobacz jakie organizmy szkodzą innym w życiu i co do tego wykorzystują.
Jak chronić się przed drapieżnikiem - specyfikacje ofiar.
wykład
SP
G
L
Każdy człowiek jest w stanie wymienić sposoby ochrony zwierzęcia przed swym zabójcą. Czy znasz jednak wszystkie możliwe sposoby? Czy zdawałeś sobie jednak sprawę jak zadziwiające potrafią one być? Jeśli nie, to właśnie trafiłeś szóstkę w lotka. Poznaj tajemnice zwierząt i zobacz jakie one są sprytne!
Rośliny inwazyjne
wykład
SP
G
L
Czy uważasz, że wszystkie rośliny wpływają pozytywnie na nasz ekosystem? Zastanawiałeś się w ogóle nad tym? Sprawdź czy przypadkiem nie hodujesz w swoim ogródku " szkodnika"! Przyjdź i dowiedź się, dlaczego należy niszczyć rośliny inwazyjne
Wojciech Teodorowicz
Smak niejedno ma imię
wykład
S
G
L
Czy strefy smakowe języka w ogóle istnieją? Receptory smakowe w płucach? Czy człowiek odczuwa tylko 4 smaki? Mamy z nim styczność, na co dzień, choć tak mało o nim wiemy. Weź udział niezapomnianej „zmysłowej przygodzie” i odkryj nieznane Ci dotąd zagadki i sekrety tajemniczego zmysłu smaku.
Izolacja DNA
wykład,
warsztat
G
Marzyłeś kiedyś, aby zobaczyć DNA na własne oczy? A może chciałbyś sam wyizolować je z pomidora? Z nami jest to możliwe. Nie zwlekaj i poznaj tajemnicę cząsteczki życia!
Emilia
Turek
Inteligencja i pamięć u ryb
wykład
SP
G
Czy wiesz, że niektóre ryby dorównują inteligencją czterolatkom? Czy złota rybka pamięta zdarzenia sprzed pół roku? Czy ryby potrafią używać narzędzi? Czy naśladują zachowanie swoich towarzyszy? Czy współpracują ze sobą aby osiągnąć korzyść? Na moich zajęciach możesz się dowiedzieć tego oraz znacznie więcej!
Gdzie są nasze ryby?
wykład
L
Na talerzu? W wodzie? I tak, i nie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie są nasze ryby, dlaczego nie ma ich tam, gdzie być powinny, jakie działania są podejmowane, by ryby wróciły na swoje miejsce i jakie to właściwie ma znaczenie dla normalnego człowieka - te zajęcia są dla ciebie!
Agnieszka Wójcik
Lekooporność komórek nowotworowych
wykład
G
L
„To niestety rak”- paraliżująca diagnoza, wyrok śmierci. Niesłusznie! Wiadomo, że złośliwość nowotworu przejawiana jest tym, że trudną ją wykryć ale czy komórki nowotworowe są naprawdę groźne? Co tak naprawdę znaczy ich lekooporność? Czy da się z tym walczyć? Co jeść aby ustrzec się raka? Odpowiedź na te i wiele innych pytań na naszych zajęciach. Nie zwlekaj!
Remigiusz Zieliński
Chemia zapachów - estry.
wykład, pokaz doświadczeń
G
L
Świat zapachów w szkolnym laboratorium. Zadziwiające doświadczenia, dzięki którym poznasz zagadnienia związane z reakcją estryfikacji. Estryfikacja Fischera? Reakcja katalizowana silnym kwasem mineralnym? Równowaga chemiczna i wiele innych zawiłych terminów, które można przedstawić w historii o tym jak z masła zrobić ananasa!
Metastaza komórek nowotworowych – mechanizmy molekularne i komórkowe
wykład
L
Odwiedzając mój wykład dowiesz się na czym polega tworzenie się przerzutów nowotworowych. Informacje ze świata medycyny i fizjologii, może Ty w przyszłości znajdziesz lek na raka?
Właściwości substancji chemicznych
wykład,
warsztat
SP
Dlaczego nie wszystko rozpuszcza się w wodzie? Co to jest spalanie i jak z gwoździa wycisnąć tysiąc informacji? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź uczestnicząc w ćwiczeniach, które przeprowadzi Remik. Dużo zabawy i świetnych doświadczeń to klucz do sukcesu w poznaniu chemii.
Natalia Dziubyna

Marek Mokrzycki
Dotyk i jego cechy
wykład, warsztat
SP
G
L
Czy to, iż trzymamy w dłoni ciepły przedmiot ma wpływ na decyzje, które podejmujemy? Czy używanie brzydkich słów sprawia, iż ludzie są bardziej odporni na ból? Na zajęciach poznasz tajemnice, które skrywa największy narząd człowieka.
Natalia Napieraj

Damian Sarnowski
Świat owadów
wykład,
pokaz okazów
SP
G
Są małe, ale mogą mieć bardzo ważne znaczenie dla człowieka. I to pozytywne, i to negatywne. Jedne mają piękne barwy, inne – odrażający wygląd. Jeszcze inne przypominają gałązki i mogą osiągać długość 40 cm. Poznaj tajemniczy świat owadów, podstawowe kwestie związane z ich budową oraz dowiedz się, jak założyć własne terrarium z karaczanami. 
Natalia Napieraj

Remigiusz Zieliński
Mikroskopijne narzędzia zbrodni
wykład
G
L
Wojna, szpiedzy i terroryści w ujęciu mikrobiologicznym, czyli przyjaciele Bacillus anthracis, genetycznie zmodyfikowanych wirusów i toksyn. Biorąc udział w wykładzie poznasz tajniki wojny XXI wieku i nie tylko! Gwarancja strachu, garści pożytecznych informacji wraz z zestawem dobrej zabawy.
Gościu, siądź pod mym liściem, czyli jak biolog patrzy na rośliny
wykład,
warsztat
SP
G
Czy igły u sosny to też liście? Jak rozróżnić jodłę od świerku? Jaki brzeg blaszki liściowej ma dąb czerwony? Weź udział w warsztatach, dzięki którym poznasz tajniki oznaczania liści, zmierzysz się z roślinnymi zagadkami i uzyskasz tytuł Super Liściologa!
Agnieszka
Wójcik

Marek Mokrzycki
Roślinna geografia historyczna
wykład
SP
G
L
Czy rośliny spotykane na naszych stołach i w ogrodach rzeczywiście były z nami od dawien dawna? Jeśli nie to skąd pochodzą? Czy istniałyby bez naszej pomocy? Jeśli te pytania Cię interesują, tak samo jak kwestia „globalizacji” wśród roślin, ich zastosowań, odmian i tego, jak wyglądałby np. polski stół, gdyby nie było u nas sprowadzonych z daleka roślin – te zajęcia są dla Ciebie!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz