środa, 22 lutego 2017

Oleśnicka Noc z Przyrodą 2017

Oleśnicka Noc z Przyrodą to sztandarowe wydarzenie, w którym Sówki aktywnie biorą udział. Jak co roku z nową pulą pomysłów przygotowują się do dwóch części. Jedna z nich dotyczy szkół podstawowych i odbędzie się 24.05.2017 r. natomiast część dla gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych odbędzie się 19.05.2017 r. 

Przygotowaliśmy już listę zajęć, które odbędą się podczas Oleśnickiej Nocy z Przyrodą dla SP, oto one:

Jak Cię słyszą, tak Cię widzą? Wpływ dźwięków na odbieranie przyrody.
Natalia Dziubyna
Świat jest pełen dźwięków, dlatego na zajęciach poznamy ich wpływy na różnorodne organizmy i spróbujemy poznać schemat wrażeń słuchowych.

DNA kodem życia.
Monika Mozdzelewska, Barbara Chyra, Ewa Tama
Podczas wykładu uczestnicy zostaną wprowadzeni do zagadnień związanych z DNA. Zaprezentowane zostanie wyizolowanie DNA z liści spichrzowych cebuli. Przeprowadzone zostaną również ćwiczenia oraz konkurs.

Globalne i lokalne problemy środowiska.
Monika Wołczecka i Martyna Stęc
Serdecznie zapraszamy na krótki wykład podczas którego dowiesz się „Czym jest środowisko?”. Opowiemy Ci elementach budujących ekosystemy. W ciągu jednych zajęć przeanalizujemy problemy środowiska i postaramy się znaleźć złoty środek na globalne i lokalne problemy!

Ludzki szkielet, czyli skąd u człowieka aż 206 kości.
Klaudia Karmińska, Kinga Kasztelan, Katarzyna Gądek
Podczas wykładu zostanie przedstawiony szkielet człowieka, wyjaśnione skąd u nas aż tyle kości, czemu jest ich aż tyle. Z czego zbudowana jest kość, czym się różni szkielet dziecka, a dorosłego człowieka. Na koniec przeprowadzony zostanie mały quiz z pytaniami, na które odpowiedzi będą przedstawione wcześniej podczas prezentacji.

Małe jest piękne - poznajemy świat niewidoczny dla oczu.
Marta Ceglarska, Małgorzata Garncarek, Monika Klejner
Uczniowie zapoznają się z obsługą mikroskopów świetlnych. Będą oni mogli wykonać swoje własne preparaty mikroskopowe, a następnie obejrzeć je pod mikroskopem. Dowiedzą się także, jakie produkty spożywcze pełnią kluczową rolę w odżywianiu człowieka i dlaczego...

Pamięć doskonała.
Ewelina Matląg
Zajęcia będą dotyczyły funkcjonowania pamięci, odbędzie się trening pamięci przez zabawę. Przedstawione zostaną zestawy zadań pozwalające ćwiczyć logiczne myślenie i koncentrację, a wszystko to w oparciu o praktyczną wiedzę biologiczną.

Poznaj barwy przyrody.
Magdalena Budzyńska i Piotr Pawlak
Co gdyby teoria stała się praktyką? A uczniowie, nauczycielami? Czy potrafisz wyizolować barwnik z liścia? A może wiesz jaki odczyn mają substancje używane przez Ciebie w domu? O tym wszystkim przekonasz się sam, zostań eksperymentatorem! 

Prysły zmysły.
Gabriela Stępień i Aleksandra Kropczyk
Celem zajęć jest zapoznanie dzieci z funkcjonowaniem zmysłów oraz ich rolą w odbieraniu otaczającego nas świata przyrody. Uczniowie zostaną wprowadzenie do ciemnego lasu gdzie przy świetle ogniska wspólnie zdobędą nową wiedzę.

W kręgu kryminalnych zagadek.
Adrianna Nowicka
Rozwiąż kilka zagadek kryminalnych. Poznaj biologiczne podłoże sekretów z miejsca zbrodni oraz naucz się interpretować wyniki analiz.

Właściwości i czynności nasion roślin.
Marek Mokrzycki
Zastanawialiście się kiedyś, po co roślinom są nasiona i jakie mają znaczenie dla innych organizmów, w tym dla ludzi? Czy właściwości nasion mogą zależeć od gatunku rośliny? W jaki sposób nasiona kiełkują i czego im do tego potrzeba? Czy jakieś są w stanie kiełkować wręcz tak szybko, że można to obserwować? Jeśli ciekawią Was odpowiedzi na te pytania, zapraszam na moje zajęcia.

Z mapą za pan brat.
Sławomir Stanowski
Jak poznać Świat i się nie zgubić? To proste, łatwe i przydatne. Musimy pamiętać o mapie. W czasach kiedy podróżowanie stało się tak proste, a odległości nie mają już znaczenia mapa w różnych formach staje się naszym najlepszym przyjacielem. Dzięki niej możemy podróżować w przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. O mapie, podróżowaniu i nie tylko, tylko na moich zajęciach.

Trzymajcie kciuki za wszystkie zdolne Sówki!

Redakcja SKNN "Sowa"

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz