środa, 30 grudnia 2015

Podsumowanie działalności Sówek w 2015 roku

Ten rok był niezwykle pracowity dla Sówek – nawiązaliśmy współpracę z kilkoma szkołami na terenie Wrocławia, zwiedziliśmy województwo dolnośląskie, a nawet poniosło nas do Wielkopolski. Przeprowadziliśmy mnóstwo ciekawych zajęć i świetnie się przy tym bawiliśmy. Czas więc na oficjalne podsumowanie naszej działalności w roku 2015 :)

Prowadzenie zajęć – wykładów, warsztatów, pokazów ect.:

1. Udział w Nocy Biologów – 6
2. Brain Awareness Week w szkołach ATUT – 12
3. Oleśnicka Noc z Przyrodą dla licealistów – 30
4. Krotoszyńska Noc z Biologią – 45
5. „Świat Zmysłów” w Prywatnym Gimnazjum Salezjańskim im. św. Edyty Stein we Wrocławiu – 11
6. Oleśnicka Noc z Przyrodą dla gimnazjalistów – 36
7. Oleśnicka Noc z Przyrodą dla uczniów szkół podstawowych – 48
8. Dzień rektorski dla członków Uniwersytetu Dzieci - 2
9. Świdnicka Noc z Biologią dla licealistów i gimnazjalistów – 22
10. „Naucz się i przekaż dalej” w Gimnazjum nr 27 we Wrocławiu – 2
11. „Naucz się i przekaż dalej” w Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu – 8

Prowadzący: Auguścik Łukasz, Budzyńska Magdalena, Chudak Sandra, Dyczko Dagmara, Dziubyna Natalia, Giesa Agnieszka, Gołaś Paulina, Kimel Anna, Koc Grzegorz, Kurzawa Anna, Kwiatek Adrian, Lubańska Alicja, Mokrzycki Marek, Napieraj Natalia, Nowak Magda, Piotr Pawlak, Romaniuk Brenda, Sarnowski Damian, Szala Romina, Szydło Martyna, Teodorowicz Wojciech, Turek Emilia, Waleszczyńska Ewelina, Wójcik Agnieszka, Zieliński Remigiusz

Udział w konferencjach naukowych:

1. IV Wrocławska Konferencja Studentów Nauk Technicznych i Ścisłych Puzzel 2015
Zaprezentowanie posteru „Francisella tularensis, Bacillus anthracis i Yersinia pestis
jako kluczowa triada broni biologicznej.” przez Natalię Napieraj oraz Remika Zielińskiego.

2.  Ogólnopolska Konferencja Kół Naukowych: Współczesny nauczyciel a nowe wyzwania dydaktyczne i wychowawcze.
Wygłoszenie referatu „O metodach webquest i flipped classroom słów kilka.” przez Sandrę Chudak i Ewelinę Waleszczyńską.

Organizacja i udział w szkoleniach:

1. Mediacje rówieśnicze w szkole.
2. Nauczyciele wobec przemocy w szkole.

Szkolenia prowadziła Sandra Chudak.

Współpraca z instytucjami:

1. Współpraca z Akademią Sztuk Pięknych we Wrocławiu obejmująca happening na rzecz ochrony owadów oraz montaż wystawy „Owadzi kształt rzecz ważka” na Noc Biologów 2015.
Koordynator: Natalia Napieraj

2. Współpraca z Fundacją Edukacji Międzynarodowej oraz władzami szkół ATUT w związku z  przygotowaniem zajęć w ramach Brain Awareness Week 2015 dla uczniów.
Koordynator: Natalia Napieraj

3. Współpraca z przedstawicielem Zespołu ds. Promocji ws. organizacji zajęć w ramach tzw. dnia rektorskiego dla członków Uniwersytetu Dzieci.
Koordynator: Natalia Napieraj

4. Współpraca z przedstawicielem Gimnazjum nr 27 we Wrocławiu dotycząca przeprowadzenia zajęć w ramach akcji „Naucz się i przekaż dalej”.
Koordynator: Damian Sarnowski

5. Współpraca z przedstawicielem Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu związana z przeprowadzeniem zajęć w ramach akcji „Naucz się i przekaż dalej”.
Koordynator: Wojtek Teodorowicz

Inne formy aktywności:

1. Udział w happeningu na rzecz ochrony owadów oraz montaż wystawy „Owadzi kształt rzecz ważka” na Noc Biologów 2015.
Uczestnicy: Natalia Napieraj, Natalia Dziubyna, Wojtek Teodorowicz, Sandra Chudak, Alicja Lubańska, Ania Kimel, Romina Szala, Szydło Martyna, Piotr Pawlak, Łukasz Auguścik

2. Organizacja konkursu „Biologia moją pasją 2” dla dolnośląskich szkół gimnazjalnych.
Najbardziej zaangażowani członkowie Koła: Wojciech Teodorowicz, Natalia Napieraj, Olivia Romanowicz, Damian Sarnowski, Ania Kimel, Łukasz Auguścik

3. Wygłoszenie 15-minutowego wykładu podczas Giełdy Kół Naukowych.
Prowadzący: Łukasz Auguścik, Sandra Chudak, Marek Mokrzycki, Natalia Napieraj, Brenda Romaniuk, Olivia Romanowicz, Damian Sarnowski, Wojtek Teodorowicz

4. Zajęcie II miejsca na najlepsze stoisko na Giełdzie Kół Naukowych.
Członkowie koła obsługujący stoisko: Łukasz Auguścik, Sandra Chudak, Natalia Dziubyna, Marek Mokrzycki, Natalia Napieraj, Olivia Romanowicz, Damian Sarnowski, Emilia Turek

5. Udział w Dolnośląskim Festiwalu Nauki – przygotowanie happeningu „Bioindykacja w służbie ochrony środowiska” dla odwiedzających Park Wiedzy.
Prowadzący: Łukasz Auguścik, Natalia Napieraj, Magda Nowak, Olivia Romanowicz, Wojtek Teodorowicz, Agnieszka Wójcik


Patrząc na tak imponującą działalność Sówek można zacząć kręcić głową i przecierać oczy w niedowierzaniu, iż jest to w ogóle możliwe. Otóż jest. Bowiem stanowimy wysoce wykwalifikowaną grupę nauczycielskich wariatów, którzy wolą poświęcać piątkowe wieczory na prowadzenie zajęć, aniżeli odpoczynek. Jednak gdyby zapytać jakąś Sówkę, co o tym sądzi, to zapewne każda, mając w pamięci Oleśnicę czy Krotoszyn powie, iż było warto :)

Ten rok był pełen pracy, wysiłku, nieprzespanych nocy, ale też mnóstwa zadowolenia z tego, co robimy, dużej ilości śmiechu i uśmiechu, a także wspólnego śpiewania w drodze powrotnej z akcji wyjazdowych. Miejmy nadzieję, iż kolejny rok będzie równie udany, jak ten :)


Natalia


sobota, 21 listopada 2015

Relacja ze spotkania - 19.11.15. (Planowanie przy owadach)

Gdzie jesteśmy? To pytanie można było sobie zadać, gdy się wchodziło do naszego laboratorium - mnogość transparentnych pojemników plastikowych lub szklanych i owadów rezydujących w większości z tych, które nie były wypełnione wodą, sprawiała wrażenie, że jesteśmy nie w zwykłym laboratorium, a dosłownie w insektarium. Nie bez powodu - owady, które udało nam się zdobyć, zamierzaliśmy wykorzystać do celów naukowych i dydaktycznych, a zabrać się do tego zamierzaliśmy już od tego spotkania!

Jak postanowiliśmy, tak zrobiliśmy - usiedliśmy w kręgu i rozpoczęliśmy "burzę mózgów" w celu rozplanowania, jak będziemy przygotowywać publikację dla szkół traktującą o wykorzystaniu owadów jako środków dydaktycznych. Nasze sowie mózgi roznieciły bardzo silną burzę, która obfitowała w pozytywne skutki - szybko ustaliliśmy, na czym będziemy się skupiać, i kto bierze jaki rodzaj owadów! A jest w czym wybierać: świerszcze, karaczany, mączniki, drewnojady, modliszka, kruszczyce, patyczaki, szarańcza, w planach liśćce i być może straszyki.

Ze względu na liczbę ludzi, którzy zajmują się tematem, postanowiliśmy w dużej mierze zrobić pracę parami. Stwierdziliśmy, że prace będziemy tworzyć według określonych kryteriów, dzięki czemu nasza publikacja będzie spójna, przy czym ustaliliśmy sobie terminy - 03.12. to ostateczny termin nadsyłania całych opisów rodzajów owadów, a 17.12. dosyłamy ułożone przez siebie projekty doświadczeń z owadami. Jednak, aby cała rzecz była dopięta na ostatni guzik, czekamy na opinię doktora Krawczyka przed pisaniem prac.


Po ustaleniach na temat prac z publikacją o owadach przeszliśmy do dyskusji (niedługiej) o aktualizacji tematów realizowanych na warsztatach i zajęciach prowadzonych w Gimnazjum nr 14 we Wrocławiu, które to gimnazjum już zdołaliśmy zachwycić wystąpieniami, a teraz proponujemy je innym szkołom w mieście - lista tematów i szkół na etapie konstrukcji.

W międzyczasie dołączyły do nas Ewelina i na końcu Natalia Dziubyna, by zapoznać się z naszymi najnowszymi zadaniami i ustalić, czy i jak w nich uczestniczą. Owady bardzo je zainteresowały, tak samo jak wcześniej nas wszystkich zajęły...

Na koniec chcieliśmy wymyślić temat do VI Ogólnopolskiej Konferencji Studentów Kierunków Nauczycielskich, w końcu czas nagli, a w planach jest coś ciekawego. W związku z tym Natalia zapytała mnie o tytuł I Konferencji - niestety, nie przypominałem sobie go, a inny tytuł cząstkowo, w związku z czym warto byłoby wymienić wszystkie dotychczasowe tytuły konferencji!

I Konferencja - org. SKNN "Sowa" (Wrocław), Karpacz - "Uczeń trudny - trudności i metodyka w toku nauczania".
II Konferencja - org. SKN "Eden" (Gdańsk), Gdańsk - "Konstruktywistyczny model kształcenia - ku odczytywaniu znaczeń".
III Konferencja - org. SKNN "Sowa" (Wrocław), Wrocław - "Awangarda i kreatywność w nauczaniu".
IV Konferencja - org. SKN "Eden" (Gdańsk), Gdańsk - "Nauczyciel - inżynier sytuacji dydaktycznych".
V Konferencja - org. SKNN "Sowa" (Wrocław), Wrocław - "Nauczycielski pomysł na: inspirowanie uczniów".

To na razie tyle, a w przyszłości na pewno będziemy mogli poinformować o postępach w naszych projektach ;)

Marek

poniedziałek, 9 listopada 2015

Sowowe karaczany

Cotygodniowe spotkania w świecie zwariowanych Sówek nie zawsze kończą się prowadzeniem zajęć. Tym razem robiliśmy mały research wykorzystując książki zgromadzone przez naszego Guru. Czy wiedzieliście, że w starych podręcznikach znajdują się wspaniałe doświadczenia dotyczące fizjologii zwierząt i roślin? Tak, to właśnie mały przedsmak przyszłych zajęciach z wami. Najpierw Natalia nieśmiało zaproponowała byśmy wytężyli swoje umysłu o nieludzkiej porze (19:00) w niesprzyjających do tego warunkach twardych ławek. Przenieśliśmy się do drugiego pomieszczenia i tam zaczęły dziać się cuda… Wpływ na nie miały bardzo wygodne fotele i doborowe towarzystwo.

            Napięcie cały czas rosło, bo dostaliśmy informacje drogą pantoflową, że Marek ma dla nas jakąś niespodziankę! Wszedł dziarskim krokiem do sali, w ręce trzymał zielony pojemnik a w nim:

               
             

 Jak widzicie nasza hodowla stawonogów powiększa się a to tylko krok od wykorzystania tych stworzeń na zajęciach oferowanych Wam :)

Wszystko musi się kiedyś skończyć, nawet zebranie koła o późnej porze. Zebraliśmy sporo materiałów, mamy pomysł na wydanie artykułu… zobaczymy co z tego wyjdzie!

Z sowimi pozdrowieniami,

Remik

niedziela, 11 października 2015

Sowy w nowym roku akademickim

Ponad dwa tygodnie temu, gdy na naszym Wydziale pojawiły się plany, zaśmialiśmy się ironicznie, bowiem jedynymi dniami, w których mogłyby się odbyć spotkania były poniedziałki i wtorki o jakże wdzięcznej, sprzyjającej myśleniu godzinie 20:30. Nie wiem, kto dokładnie nad nami czuwał, ale jakimś cudem udało się znaleźć przystępniejszy termin, a mianowicie: czwartki, godz. 19:00.

Na pierwszym spotkaniu poruszyliśmy kilka najważniejszych kwestii:

1. Zajęcia w Gimnazjum nr 14

Koordynatorem został Wojti, który w najbliższym czasie zbierze od wszystkich Sówek uaktualnione tematy zajęć, które mogą poprowadzić, a także terminy, w których moglibyśmy się pojawić w gimnazjum. Tak więc wszystkich członków koła proszę, by wstrzymali się z pozwem zbiorowym oskarżając Wojtka o stalking.

Liczymy na to, iż na podstawie tych terminów, nauczycielom ze szkoły uda się ustalić grafik naszych wizyt w G-14 :)

2. Zajęcia w szkołach podstawowych

Z racji tego, że dzieciaki zawsze entuzjastycznie reagują na możliwość nauczenia się czegoś nowego, postanowiliśmy wysłać naszą ofertę tematów do wrocławskich szkół podstawowych. Ewentualną współpracę z podstawówkami będzie nadzorować Wojtek.

3. Akcje wyjazdowe

Nasza Pani Fotograf przekazała mi informacje, iż pani Dyrektor z II LO w Oleśnicy jest zainteresowana tym, abyśmy przyjechali do jej szkoły posowić w listopadzie tego roku i marcu roku kolejnego. Zaproponowała nawet tematy zajęć, które szczególnie by ją interesowały: mikrobiologia (nowe badania, hodowle, nanocząsteczki), dietetyka okiem biologa - zdrowe odżywianie i genetyka.

Ponadto otrzymałam telefon od Sówki, która już skończyła karierę w naszym Kole i pracuje w liceum w Brzegu, Pauliny. Zwróciła się do nas z prośbą o przeprowadzenie zajęć głównie warsztatowych, których tematyka będzie dotyczyć świata roślin i zwierząt. Najlepiej, aby zajęcia odbyły się na przestrzeni października – grudnia.

Koordynowaniem możliwych akcji wyjazdowych zajęła się Sandra, która do kolejnego spotkania ma za zadanie zrobić rekonesans, ile Sówek byłoby zainteresowanych akcją wyjazdową do każdej ze szkół.

4. Wydanie nagrody pieniężnej

Zmagamy się z tym już od kilku miesięcy i na podstawie naszych przygód możnaby napisać całkiem dobrą komedię. Jednakże jesteśmy blisko urzeczywistnienia naszych planów zakupów – nabędziemy preparaty mikroskopowe oraz owady :3

Koordynuje: niestety ja.

5. Plan pracy

Zapewne w połowie listopada trzeba będzie dostarczyć do Działu Spraw Studenckich wszelką papierologię związaną z działalnością naszego koła. Stąd też już teraz powoli zaczęliśmy myśleć nad tym, jak rozplanujemy naszą pracę w tym roku akademickim. Plusem jest to, iż bazując na naszym doświadczeniu wiemy, jak odpowiednio rozłożyć w czasie organizację takich wydarzeń jak konkurs „Biologia moją pasją”, gdyż z pewnością wystartujemy z trzecią edycją, a także konferencją ogólnopolską dla studentów kierunków nauczycielskich.

Przed nami sporo pracy, ale damy radę! :)


Szeryf Natalia 

środa, 13 maja 2015

Giełda Kół Naukowych 2015

12 maja odbyła się Giełda Kół Naukowych Uniwersytetu Wrocławskiego. Od kiedy tylko zaistnieliśmy (czyli 4 lata temu) zajmowaliśmy miejsce na podium podczas tego wydarzenia. 3 lata z rzędu pierwsze miejsce to nie lada wyczyn, dlatego również w tym roku zwarci i gotowi wyruszyliśmy podbijać świat ;)

Nasze stoisko, przy którym (jak na nauczycieli przystało) uczyliśmy, mieściło się pod schodami (co było głównym tematem naszych żartów przez większość dnia ;)), ale nie przeszkodziło nam to w przyciąganiu tłumów chętnych do udziału w zabawach i doświadczeniach. Można było przeprowadzić kilka eksperymentów (Sandra, Emilia, Łukasz), ułożyć narządy człowieka (Olivia), skonstruować model DNA (Natalia), rozpoznać rośliny przy pomocy klucza do oznaczania (Natalia), rozpoznać zapachy z probówek (Damian) i sprawdzić, jaki rodzaj owocu mają poszczególne rośliny (Marek). Za dobre rozwiązanie zadania lub poprawnie przeprowadzony eksperyment uczestnicy dostawali od nas ordery, które przyklejali do ubrania, w efekcie czego mogli odejść od naszego stoiska z obklejonymi z każdej strony ubraniami ;)

Oprócz wszystkich atrakcji przy stoisku każdy mógł posłuchać wykładów popularnonaukowych, który przez cały dzień odbywały się w salach wykładowych WPAiE. Sowy miały duży wkład w tą część Giełdy. Oto, co przygotowaliśmy:
- Wojtek: "Geniusz umysłu"
- Natalia N.: "Drugie oblicze roślin"
- Marek: "Rola roślin w życiu człowieka wczoraj i dziś"
- Brenda: "Klonowanie organizmów"
- Łukasz: "Żywa dydaktyka biologii"
- Damian: "Dlaczego mężczyźni polują?"
- Sandra: "Dlaczego kobiety zdradzają a mężczyźni dbają o status społeczny?"
- Olivia: "Biologia atrakcyjności człowieka".

Bardzo ucieszyliśmy się, kiedy nasz opiekun dr Krawczyk znalazł chwilę czasu, żeby przyjechać z drugiego końca świata (tam właśnie przeniesiono naszą pracownię ;)) aby wspierać nas podczas ogłoszenia wyników, ponieważ Giełda to również konkurs najciekawszych stoisk. I... udało się! Czwarty raz na podium, a istniejemy przecież dopiero czwarty rok :D Zajęliśmy drugie miejsce, tak więc kolejna statuetka-Sowa do kompletu! Kiedy pierwszy raz otrzymaliśmy nagrodę usłyszeliśmy od ówczesnej pani prorektor "Sowa dla Sowy!". Zdaje się, że to po prostu przeznaczenie :D

Olivia
Fotorelacja na: FB :)

sobota, 9 maja 2015

Relacja ze spotkania 27.04.15.


Obecni tym razem na spotkaniu byli: Romina, Wojtek, Damian, Natalia, Olivia i Ania i ja.

Spotkanie rozpoczęło się! Śledźmy przebieg wydarzeń!

  • Natalia wystosowuje entuzjastyczny apel o zdjęcie i opis Rominy do rubryki „Załoga” naszego bloga – wydaje się jednak, że mimo wszystko Romina ma pomysł, jak to zrobić.
  • Wojtek ma na następne spotkanie przygotować harmonogram konkursu „Biologia moją pasją 2” - odpowiedzialne zadanie i najpewniej się świetnie z tego wywiąże.
  • Dotarła też do nas informacja, że będą się odbywać szkolenia dotyczące przemocy w szkole („Przemoc w szkole i mediacje”) prowadzone przez Sandrę. 01.06. i 08.06. - to daty tegoż szkolenia. Czekamy też, aż Sandra dołączy swój temat do puli tematów „Naucz się i podaj dalej!”
  • Jak zwykle w Kole Naukowym, częstym powodem do zmartwień są wnioski do sporządzenia i podpisania. Musimy to zrobić jak najszybciej, ponieważ między innymi od tego zależy, czy Koło będzie poprawnie funkcjonować.
  • Lekcje w szkole Olivii zostały dopracowane i są już praktycznie gotowe. Już wystartowaliśmy i robimy to tu i teraz, a jest to powtórka z „Brain Awareness Week” - w końcu wiedza o zmysłach człowieka jest wciąż warta poznania...
  • Dopracowane mamy: Oleśnicką Noc z Przyrodą (kolejne sesje) oraz wielkie wydarzenie, jakim jest Giełda Kół Naukowych. Już się do nich przygotowujemy.

Mimo niewielkiej liczby spraw do załatwienia, spotkanie przebiegło w dobrej atmosferze i zmobilizowało na pewno dużą część z nas do dalszych działań.

Marek

sobota, 25 kwietnia 2015

Spotkanie 20.04.

Dwudziestego kwietnia Sowy znów, jak zazwyczaj o 18.30, zebrały się na spotkanie.

Prezes Natalia, gdy tylko spóźnieni Sandra i Damian się zjawili, rozpoczęła obrady okrągłego stołu. 

Skromnie rzucona kwestia Giełdy Kół Naukowych została szybko zakończona, z potwierdzeniem nie wystawiania wielkiej uczty przy naszym stoisku (brak dofinansowania na ciasteczka), czy też z przypieczętowaniem przewodniego planu organizacji tego przedsięwzięcia poprzez skinięcie głowy części uczestników. 

Po rezygnacji z prób uzyskania dofinansowania na koszulki, chwilę uwagi poświęcono dla nowego planu wykorzystania zasłużonych przez sowę funduszy, które tylko czekały na ciekawe i zgodne z uniwersyteckim prawem pomysły. Zgodnie stwierdzono, iż zaplanowane obiekty naukowe, które zamierzano kupić, każdy powinien poszukać własnoręcznie w domu. Późna godzina oraz brak odpowiedniej ilości sprzętu umożliwiającej przeszukiwanie czeluści internetu zdecydowanie nie sprzyjały wspólnemu rozglądaniu się za przyszłym dobytkiem. Cóż to za dobytek? Niewątpliwie z czasem pojawi się stosowny wpis na sowim blogu, gdy już tylko takowy zostanie dostarczony w nasze ręce. 

Z ważniejszych tematów na koniec poruszono kwestię akcji "Sowy w szkołach". Zachęcając każdego członka naszego małego społeczeństwa do udziału, przy okazji zaprezentowano zatwierdzone już tytuły zajęć, które zostaną przedstawione jako oferta dla szkół. 

Po tym treściwym, lecz krótkim spotkaniu zdało by się, iż każdy udał się do domu.Oczywiście nie mogło tak być, ponieważ wszystkie sowy obecne na spotkaniu zostały zmuszone do niewolniczej pracy przy pakowaniu sowowych rzeczy, pod czujnym okiem inspektora Łukasza, któremu to niewątpliwie doktor Krawczyk wręczył potajemnie jakieś wynagrodzenie. 

Pozdrawiam,
Damian

piątek, 17 kwietnia 2015

Poniedziałek trzynastego

Kolejne spotkanie Koła odbyło się 13 kwietnia. O pechowym poniedziałku jeszcze nikt nie słyszał, ale kiedy szłam spokojnie na spotkanie Koła i czarny kot przebiegł mi drogę, nie wahałam się ani chwili i na melodię z Yellow Submarine profilaktycznie odśpiewałam „Gdy Ci kot przebiegnie drogę nie mów, że to pech. Wyrwij kotu jedną nogę, żeby prędzej zdechł”. Czyli tak bardzo biologicznie, edukacyjnie i naukowo. Ech, Ci przyszli nauczyciele…

Gdy dotarli Ci, którzy dotrzeć powinni, standardowo została wybrana osoba pełniąca rolę skryby – Dagmara, lecz na skutek różnych przypadkowych zdarzeń i prawa Murphy’ego, okazało się, iż notkę napiszę ja. Co niniejszym czynię :)

Warto zacząć od tego, iż setki wiadomości wysłanych do członków Koła i cztery groźby naruszenia dóbr cielesnych przyniosły skutek, bowiem uzupełniliśmy prawie cały opis Załogi, który znajduje się w zakładce po prawej stronie. Brakuje nam jeszcze opisu Brendy, Emilii oraz naszej Minister Finansów – Rominy, która zwyczajnie nie miała głowy by myśleć o tak prozaicznych sprawach, gdyż toczyła ciężkie boje o pieniądze. Mam nadzieję, iż w najbliższym czasie uda się doprowadzić całą sprawę do końca. I dotyczącą pieniędzy, i dotyczącą opisów członków Załogi.

Następnie krótko podsumowaliśmy Oleśnicką Noc z Przyrodą dla szkół ponadgimnazjalnych. Do przygotowania relacji została wybrana Sandra, zatem spodziewajcie się sprawozdania okraszonego humorem, z walorem edukacyjnym dotyczącym prawidłowego rzucania zaklęć i uroków :) W ramach ciekawostki, wokół której nie można przejść obojętnie, warto wspomnieć, iż grono pedagogiczne będące na zajęciach Łukasza dotyczących śluzowców było pod wielkim wrażeniem zgromadzonej przez niego kolekcji :) Cieszymy się z tego, gratulujemy Łukaszowi pasji i życzymy dalszego rozwoju zainteresowań :) 

Ledwo odpoczęliśmy po jednej nocy, a już czeka nas kolejna. Tym razem nie przyrodnicza, a biologiczna. Nasze zajęcia spotkały się z pozytywnym przyjęciem, toteż ruszymy 24 kwietnia do Krotoszyna z następującymi tematami lekcji:
- Emilia Turek, Gdzie są nasze ryby?
- Ania Kimel, Izolacja DNA
- Romina Szala, Niewidzialne ślady – daktyloskopia
- Łukasz Auguścik, Śluzowce
- Natalia Napieraj i Remik Zieliński, Mikroskopijne narzędzia zbrodni
- Natalia Dziubyna i Wojtek Teodorowicz, Biologiczna mafia
- Aga Wójcik i Marek Mokrzycki, Roślinna geografia historyczna
- Magda Budzyńska, Sandra Chudak, Dagmara Dyczko, Adrian Kwiatek, Piotr Pawlak, Brenda Romaniuk, Damian Sarnowski oraz Martyna Szydło, Biologiczne kasyno

Konkurs „Biologia moją pasją 2” trwa. Wojtek, który jest głównym koordynatorem przedsięwzięcia oraz ja – pełniąca funkcję głównego koordynatora Wojtka – staramy się dopracowywać kwestie organizacyjne tak, aby laureaci konkursu mogli się dobrze bawić na Uczelni :)

Giełda Kół Naukowych – nasz plan na tegoroczne święto organizacji studenckich cały czas ewoluuje, czemu przyglądam się z niesłabnącym zainteresowaniem. Ciekawa jestem, jaką formę przybierze ostatecznie.

Podobno od przybytku głowa nie boli. Nieprawda. Mamy do wydania 500 złotych, które są nagrodą dla Koła za naszą działalność w roku ubiegłym. Początkowo postanowiliśmy, iż sprezentujemy sobie piękne koszulki z logo SKNN „Sowa”, UWr oraz pięknym emblematem ilustrującym dzielną edukacyjną sowę wznoszącą się do gwiazd. Takie per aspera ad astra, o! Niestety emblemat został uznany przez SIW za logotyp, w związku z czym chcąc kontynuować nasz zamysł musielibyśmy umieścić logo UWr takiej wielkości, jak ów emblemat. To ostudziło nasze zapały, by swoją działalnością edukacyjną promować UWr i zdecydowaliśmy się wydrukować koszulki z sowowym emblematem we własnym zakresie. 

W zamian za to postanowiliśmy ożywić pomysł na akcję pod hasłem „Naucz się i przekaż dalej!”. W pierwotnej wersji koncepcja obejmowała przeszkolenie uczniów gimnazjum w jakiejś dziedzinie, po czym gimnazjaliści przekazywaliby swoją wiedzę dzieciom z podstawówki. Pomysł rewelacyjny, acz niestety nastręczający wielu problemów organizacyjnych. Wysunęłam więc propozycję modyfikacji tej idei – my prowadzimy zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych, a oni przekazują swoje zainteresowanie wybranymi tematami dalej w sposób nieco bardziej interdyscyplinarny - tworząc galerie prac plastycznych, środków dydaktycznych itp. Ową galerię opublikujemy na naszym fanpage, co niejako będzie potwierdzeniem, iż zajęcia przez nas prowadzone nie giną w próżni, lecz w pozytywny sposób przyczyniają się do rozbudzenia przyrodniczych zainteresowań u uczniów :) 

Tyle sowowych wieści na dziś!
Natalia

sobota, 28 marca 2015

Szczęśliwy poniedziałek, 23 III


v     Zgłoszenia na Dolnośląski Festiwal Nauki tylko do 7 IV. Odbywa się we wrześniu. W sobotę i niedzielę przygotowujemy namiot w ramach Parku Wiedzy. Trwają dyskusję, czy będzie to „Laboratorium Natury”, „Biologiczny Detektyw (?)”, czy jeszcze coś innego.

Dodatkowo warto zastanowić się, czy w inne dni tygodnia nie chciałoby się przeprowadzić zajęć dla dzieci, młodzieży, czy dorosłych. Warto!


v     Otrzymaliśmy podziękowanie z ATUT-u za przygotowanie zajęć o zmysłach w ramach Brain Awareness Week. :] I to z awansem na przyszły rok, bo z datą 2016.

v     Łukasz podzielił się z nami owocami swojej ręki i przyniósł projekt emblematu naszej sowowej koszulki z mega drapieżną, nauczycielską, z tablicą między piórami sową. Kto jeszcze nie widział, projekt koszulki jest na naszej skrzynce.

v     Dr zapowiedział, że w przeciągu miesiąca przeniesie się z gabinetem na Przybyszewskiego, a tam dostaniemy do wykorzystania sale Pracowni Now. Strat. Naucz. Biol.

v     Przygotowania do Giełdy Kół Naukowych. Burzliwa burza mózgów na temat wyglądu stoiska, jak się przedstawimy, co ze sobą przyniesiemy. Szczegółów nie zdradzę, bo konkurencja czyta. :) Ciągle potrzebne, jak najlepsze pomysły, żeby oczarować widzów. Przypominam, że GKN odbędzie się 12 V we wtorek. Są wtedy godziny rektorskie, więc obecność obowiązkowa. ;)

v     Konkurs „Biologia moją pasją 2” się rozwija. Brawo! Nagrodzeni uczniowie przyjadą na zajęcia na UWr 21 V (czwartek). A wcześniej potrzeba energii do sprawdzania nadesłanych prac.

v     Mimo zapomnienia przez koordynatora, dopisaliśmy się szczęśliwie na Świdnicką Noc z Biologią. 12 VI, tradycyjnie piątek.

Ania


wtorek, 17 marca 2015

Pełny klimaks rozwoju!


Ten poniedziałek obfitował w ożywione dyskusje pomiędzy obecnymi na spotkaniu Sowami – wyróżnił się między innymi w ten sposób, że właśnie wtedy postanowiliśmy doprowadzić kilka ważnych spraw do końca:

  • Właśnie zaczął się cykl spotkań dotyczących narządów zmysłów i układu nerwowego Brain Awareness Week w szkołach ATUT. Dzięki zaangażowaniu naszej grupy i jak zawsze skłonnym do pomocy młodym Sówkom, pierwszy dzień nawet w ocenie najbardziej zapalonych wypadł dobrze. Oby przez cały tydzień udało nam się jeszcze bardziej rozbudzić zainteresowanie ludzkimi zmysłami i zaciekawić uczniów, a także zarazić się pasją (wzajemnie)!
  • Nadchodzi wielkimi krokami końcowy termin nadsyłania zgłoszeń wykładów na wybrany temat, które będą wygłoszone przez osoby z Koła na Giełdzie Kół Naukowych, która odbędzie się 12 maja tego roku. Dzięki temu będziemy mogli dodatkowo pokazać, jak wiele u nas jest osób z zainteresowaniami. Może znajdziemy wtedy kogoś, kto ma podobne zainteresowania? Takie wydarzenie to w końcu czas nie tylko na rywalizację, ale również na integrację Kół Naukowych.
  • W związku z Giełdą Kół Naukowych omawialiśmy też żywo kwestię stoiska – nie obyło się bez przedstawienia problemów, które jednak są do pokonania dzięki naszym pomysłom i pasji – zdołaliśmy trochę uporządkować sprawy, choć wiele jest jeszcze do zrobienia. Czy wystąpimy w niezwykłych kostiumach? To będzie zależeć od charakteru stoiska i chęci nas samych :)
  • Krotoszyńska Noc z Przyrodą, jako następne przedsięwzięcie, jest właściwie prawie gotowa – pozostaje tylko dopracować wizję i zaszokować miejscowych uczniów naszą pozytywną energią, pasją i wiedzą...
  • Również Oleśnicka Noc z Przyrodą zyskała trochę miejsca dla siebie w dzisiejszej dyskusji. Większość spraw mamy już w związku z nią ustalonych, tak więc pozostaje to wszystko uporządkować i powoli wprowadzić w życie.
  • Jako że nasze Koło, jako „porządna firma” potrzebowałoby swego rodzaju „logotypu”, Łukasz dostał propozycję przedstawienia Sowowej koszulki – pozostaje czekać, aż się tego podejmie (oby!) i projekt będzie świetnie reprezentował charakter naszego Koła.

Dzięki naszej pasji i chęci do działania już wkrótce przez kolejne zadania przejdziemy pomyślnie (mam nadzieję!) i otworzą się przed nami skrzynie pełne kolejnych, ciekawych wyzwań.

Marek

środa, 11 marca 2015

Przygotowań ciąg dalszy!


1800 kilka młodych Sów, zaczęło grzać swoje gniazda przed salą spotkań, dzieląc się wrażeniami z całego dnia – trochę biochemii, zagadnień związanych z embriologią a to wszystko posypane szczyptą zmęczenia… Przetrwaliśmy poniedziałek (takie moje gratulacje dla nas), w końcu spotykamy się w świetnym gronie i to daje nam kopa do działania na cały tydzień!
               Podążając za Wikipedią jesteśmy ptakami nowoczesnymi – potwierdzam, większość z nas używała telefonów podczas spotkania a nawet znalazł się komputer! Rząd tych ptaków obejmuje gatunki drapieżne, które przystosowały się do polowania nocą i o zmroku, choć niektóre gatunki powróciły do dziennego trybu życia – znów sprawdzona informacja! Często nie śpimy a jak już to robimy to jesteśmy niewyspani, drapieżnictwem zajmujemy się od dziecka – wyrywamy kreatywne pomysły z szarych komórek, by potem degustować się zwycięstwem i przekazaniem wiedzy. Oby to nie był tylko blichtr chwały!
Początek sowiego zlotu tradycyjnie rozpoczął się od wybrania Skryby. Jednoosobowy Komitet Wyborczy w postaci Pani Prezes, wskazał palcem na kryjącego się za Agnieszką Remika (nie udało mi się uciec, może następnym razem będę miał więcej szczęścia). No to teraz przechodząc do konkretów:
Odwiedziły nas dwa świeżaki – Dagmara i Mariola. Dagmara jest typem sportowca, w jej krwi płynie piłka ręczna a ulubioną kanapką jest ta z pasztetem i ogórkiem. Mariola to tancerka, której kulinarny gust nie wybrzydza i „wrzuci na ruszt” kanapkę ze wszystkim.

Przypominam, że do 20.03.2015 zgłaszamy swoje propozycje wygłoszenia prezentacji na Giełdę Kół Naukowych, która odbędzie się 12.05.2015r. Mamy już dwa pewne zgłoszenia i z tego, co udało mi się usłyszeć w szumie panującym podczas dyskusji, padło kilka nieśmiałych propozycji, które mam nadzieję zostaną zrealizowane – trzymam kciuki za zebranie motywacji do pracy.

Przyszedł czas na oleśnickie biologiczne kasyno, temat rzeka w naszej sowiej populacji. Garść pomysłów i ulepszeń do zabawy. Zostałem poproszony by przekazać tajnym szyfrem wiadomość – grupy krwi, genetyka i rozszerzenie. Ta wiadomość trochę przeraziła młode Sowy, które postanowiły wyfrunąć z gniazda o 1855 (zapisałem sobie wszystko!), jednak wszystkie ważne kwestie zostały ustalone. Posypało się potem mnóstwo dat i godzin, których i tak nikt nie zapamięta, więc pod koniec tego wpisu wszystko zostanie podsumowane.
                 W międzyczasie, gdy moja ulubiona przedstawicielka Sów Sandra, którą kocham (jak to stwierdziła) swoją prosiaczkową miłością (patrz pierwszy akapit) zapisała wszystkie nurtujące ją sprawy wybyła a Pani Prezes wstawiała kilka ptaszków, znaków zapytania i innych, furorę robiła moja pomarańczowa piłeczka, każdy mógł ją pomiętosić! Mimo ogólnodostępności Ania upodobała sobie odstresowywacz i w skupieniu przerzucała lek na stres z ręki do ręki.

Powyższy tekst jest opisem tego, co zaobserwowałem. Chciałem wam pokazać, że jesteśmy młodymi, pełnymi pomysłów ludźmi. W świetnej atmosferze i pod opieką dr Krawczyka tworzymy, śmiejemy się i zdobywamy cenne doświadczenie.

Czy zastanawiałeś się by dołączyć do jakiegoś Koła Naukowego? W odpowiedzi ode mnie usłyszysz - szkoda czasu na zastanawianie się, po prostu przyjdź i daj się wkręcić w wir niezapomnianych wrażeń. Zdobądź doświadczenie, które przyda Ci się w przyszłości. Ja spróbowałem i nie żałuje.

OLEŚNICA (wyjazd z „botanika” o 13 a powrót po 22):
10.04.2015 – liceum
15.05.2015 – gimnazjum
22.05.2015 – SP

Remik

piątek, 6 marca 2015

Zgłoszenie Sów na Oleśnicką Noc z Przyrodą 2015

Nie tak dawno upłynął termin nadsyłania zgłoszeń na Oleśnicką Noc z Przyrodą. Jest to przedsięwzięcie, w którym Sowy regularnie biorą udział, toteż i tym razem postanowiliśmy się zaangażowań poprzez różne zajęcia - wykłady, warsztaty, konkursy, pokazy doświadczeń oraz pokazy okazów roślin i zwierząt. 


Zebraliśmy nasze pomysły, niektóre poddaliśmy lekkiej modyfikacji i tak oto stworzyliśmy bardzo bogatą ofertę tematów na każdym poziomie edukacyjnym, którą prezentujemy poniżej :)



Liceum – 10 kwiecień

1. Emilia Turek, Gdzie są nasze ryby? – wykład

Na talerzu? W wodzie? I tak, i nie. Jeśli zastanawiasz się, gdzie są nasze ryby, dlaczego nie ma ich tam, gdzie być powinny, jakie działania są podejmowane, by ryby wróciły na swoje miejsce i jakie to właściwie ma znaczenie dla normalnego człowieka - te zajęcia są dla ciebie!

2. Natalia Napieraj i Remik Zieliński, Mikroskopijne narzędzia zbrodni – wykład

Wojna, szpiedzy i terroryści w ujęciu mikrobiologicznym, czyli przyjaciele Bacillus anthracis, genetycznie zmodyfikowanych wirusów i toksyn. Biorąc udział w wykładzie poznasz tajniki wojny XXI wieku i nie tylko! Gwarancja strachu, garści pożytecznych informacji wraz z zestawem dobrej zabawy.

3. Łukasz Auguścik, Śluzowce – wykład wraz z pokazem okazów

Nie mają rąk, nóg ani głowy. Nie przynależą ani do roślin, ani do zwierząt, ani też do grzybów. Czasem wielkie, a niekiedy niedostrzegalne gołym okiem. Nie mają wielkich uzębionych szczęk, ale są wyrafinowanymi drapieżnikami. Nie posiadają mózgu, ale potrafią pokonać labirynt lub sterować małym robotem. Choć o tym nie wiesz, zapewne już kilka razy w życiu je mijałeś. Czym są owe tajemnicze "śluzowce"? Z czym to sie je? Przyjdź i odwiedź nasze zajęcia z pokazem okazów .

4. Alicja Lubańska, Komórkowy Vabank! – konkurs

Gra wzorowana na niegdysiejszym teleturnieju, gdzie na zdania twierdzące należy odpowiadać adekwatnym pytaniem. Zajęcia idealne dla uczniów, którzy chcą sprawdzić swoją wiedzę na temat budowy i funkcji komórki.

5. Romina Szala, Niewidzialne ślady – daktyloskopia – wykład wraz z częścią warsztatową

Czy kiedykolwiek myślałeś o tym, by stać się detektywem? Chodzić z lupą, badać ślady, szukać odcisków palców… Jeśli tak to koniecznie musisz pojawić się na warsztatach, gdzie nie tylko zaznajomisz się z różnymi typami linii papilarnych, ale sam zajmiesz się zbieraniem i identyfikacją odcisków palców!

6. Marek Mokrzycki, Roślinna geografia historyczna – wykład

Czy rośliny spotykane na naszych stołach i w ogrodach rzeczywiście były z nami od dawien dawna? Jeśli nie to skąd pochodzą? Czy istniałyby bez naszej pomocy? Jeśli te pytania Cię interesują, tak samo jak kwestia „globalizacji” wśród roślin, ich zastosowań, odmian i tego, jak wyglądałby np. polski stół, gdyby nie było u nas sprowadzonych z daleka roślin – te zajęcia są dla Ciebie!

7. Paulina Gołaś, Mózg – po co to? – wykład wraz z częścią warsztatową

Czy zastanawiałeś się kiedyś, co dzieje się w naszym mózgu, gdy wsiadamy do samochodu, albo otwieramy drzwi kluczem? Jeśli tak to wpadnij na zajęcia, podczas których dowiesz się, jak funkcjonuje i jakie są możliwości jednego z największych „pracusiów” naszego organizmu! Przy okazji będziesz mógł zobaczyć, jak wyglądają mózgi innych zwierząt (ptasi, cielaka oraz karpia).

8. Sandra Chudak, Natalia Dziubyna, Anna Kimel, Grzegorz Koc, Adrian Kwiatek, Anna Kurzawa, Damian Sarnowski, Wojciech Teodorowicz, Ewelina Waleszczyńska, Agnieszka Wójcik, Biologiczne Kasyno Professional

Weź udział w licznych biologicznych grach, gdzie będziesz mieć okazję, aby wykazać się wiedzą i umiejętnościami oraz zweryfikować swoje szczęście. Zacznij mając w kieszeni kilka żetonów, zakończ grę jako milioner!


Gimnazjum – 15 maj

1. Emilia Turek, Inteligencja i pamięć u ryb – wykład

Czy wiesz, że niektóre ryby dorównują inteligencją czterolatkom? Czy złota rybka pamięta zdarzenia sprzed pół roku? Czy ryby potrafią używać narzędzi? Czy naśladują zachowanie swoich towarzyszy? Czy współpracują ze sobą aby osiągnąć korzyść? Na moich zajęciach możesz się dowiedzieć tego oraz znacznie więcej!

2. Natalia Napieraj i Remik Zieliński, Po liściach do rośliny – warsztat

Czy igły u sosny to też liście? Jak rozróżnić jodłę od świerku? Jaki brzeg blaszki liściowej ma dąb czerwony? Weź udział w warsztatach, dzięki którym poznasz tajniki oznaczania liści, zmierzysz się z roślinnymi zagadkami i uzyskasz tytuł Super Liściologa!

3. Łukasz Auguścik, Science of kitchen – pokaz doświadczeń

Odwiedziłeś "Science or fiction" rok temu i czujesz niedosyt? Zapraszamy na kontynuacje, tym razem z nowymi, jeszcze bardziej zadziwiającymi doświadczeniami. Czy wiesz, że gotowanie i nauka mają wiele wspólnego? Ponoć dobry kucharz jest też dobrym chemikiem. Jeśli jesteś ciekaw, ile niezwykłych oraz potencjalnie wybuchowych substancji kryje Twoja własna kuchnia i skrycie podkochujesz się w eksperymentach, jest to miejsce dla Ciebie. Przyjdź i wspólnie wysmażmy coś ciekawego.

4. Romina Szala, Niewidzialne ślady – daktyloskopia – warsztat

5. Marek Mokrzycki, Roślinna geografia historyczna – wykład

6. Ania Kimel, Substancje roślinne – warsztaty

7. Magdalena Budzyńska, Sandra Chudak, Natalia Dziubyna, Grzegorz Koc, Anna Kurzawa, Adrian Kwiatek, Alicja Lubańska, Piotr Pawlak, Damian Sarnowski, Wojciech Teodorowicz, Ewelina Waleszczyńska, Agnieszka Wójcik – Biologiczne kasyno – warsztaty, konkurs

Szkoła podstawowa – 22 maj

1. Emilia Turek, Inteligencja i pamięć u ryb – wykład

2. Natalia Napieraj i Remik Zieliński, Po liściach do rośliny – warsztat

3. Łukasz Auguścik, Science of kitchen – pokaz doświadczeń

4. Romina Szala, Niewidzialne ślady – daktyloskopia – warsztat

5. Marek Mokrzycki, Roślinna geografia historyczna – wykład

6. Ania Kimel, Substancje roślinne – warsztaty

Doświadczalnie o antocyjanach – zmiennych barwnikach roślin, co kryje się w liściu i inne.

7. Natalia Dziubyna, Wojciech Teodorowicz, Sekret DNA – wykład, warsztat

Co skrywa w sobie kod DNA, jak jest zbudowany, jak wygląda? Dzięki naszym warsztatom odpowiemy na wszystkie postawione pytania! Będziesz mógł sam wcielić się w rolę naukowca i wyizolować cząsteczkę DNA z truskawki, a także  wykorzystać umiejętności manualne, by zbudować własny model DNA. Gwarantujemy świetną zabawę oraz niezapomniane biologiczne doznania!

8. Magdalena Budzyńska, Sandra Chudak, Natalia Dziubyna, Grzegorz Koc, Anna Kurzawa, Adrian Kwiatek, Alicja Lubańska, Piotr Pawlak, Damian Sarnowski, Wojciech Teodorowicz, Ewelina Waleszczyńska, Agnieszka Wójcik – Biologiczne kasyno – warsztaty, konkurs


Natalia

środa, 4 marca 2015

Na pełnych obrotach!

Poniedziałkowy wieczór był bardzo pracowity. Musieliśmy omówić wiele spraw, które wyniknęły z powodu naszej aktywności oraz powiększającej się załogi.
  1. Nasze super koło ciągle się zmienia i jest nas coraz więcej! W tę niezwykłą noc dołączyła do nas kolejna pomysłowa i zarażająca innych pasją do nauki sowa - Brenda Romaniuk :D W związku z tym, za niedługo zobaczycie opisy WSZYSTKICH obecnych Sówek. Zachęcamy do  szczegółowego zapoznania się z nimi!
  2. Następnymi punktami spotkania były konferencje. Pierwszą z nich jest Puzzel, czyli Wrocławska Konferencja Nauk Ścisłych i Technicznych. Jako kreatywni i zdolni młodzi ludzie mamy wiele pomysłów na to jak pokazać i zaprezentować siebie, a także działalność naszego wspaniałego koła. Wysyłamy na nią naszą tajemną broń, czyli Natalię z Remikiem. Także ogólnopolska konferencjo strzeż się, bo NADCHODZIMY! :D Kolejna to Creativ Vibes - kreatywnością napędzamy gośpodarkę. Sam tytuł jest prowokacją dla sów, bo jako specjalistów w tej dziedzinie nie może nas tam zabraknąć. :P Mimo, że obecnie frekwencja na tę konferencję jest zerowa to liczymy na pospolite ruszenie i angaż sów! Szczególnie zachęcamy nowo przybyłe by pokazały na co je stać ;)
  3. Zanim się zorientowaliśmy nadszedł marzec, a z nim Brain Awareness Week 2015 w szkołach ATUT :P. Już od jakiegoś czasu przygotowywaliśmy ciekawe zajęcia  z narządów zmysłów dla podstawówki, gimnazjum i liceum. Od 16 marca nasze warsztaty ruszą "pełną parą". Sowy przy dużej liczbie uczestników nie zostawiają swoich "na polu bitwy". W związku z tym, niektóre z nich zgłosiły się jako pomocnicy, by zapanować nad młodzieżą. Życzymy im wszystkim powodzenia w zarażaniu pasją do nauki!
  4. Kolejnym punktem naszego spotaknia są GRATULACJE! Zdobyliśmy pierwsze miejsce dla Najlepszych Kół Naukowych za rok 2014! Cieszymy się ogromnie z takiego wyróżnienia. Jeszcze do końca nie zdecydowaliśmy co zrobimy z nagrodą... Jednak na pewno pochwalimy się w jaki sposób ją wykorzystamy w niedalekiej przyszłości.
  5. Następnym zagadnieniem, jakim zajęliśmy się jest przygotowanie konkursu. Tak, to nie jest sen! Postanowiliśmy sprawdzić Waszą kreatywność. Nie możemy jednak jeszcze zdradzić szczegółów, ale ustalona została już wspaniała nagroda. Także czekajcie z niecierpliwością na informacje :)
  6. RKN również nie próżnuje. Na spotkaniu dowiedzieliśmy się od naszej wspaniałej Pani Prezes o szkoleniu. Dotyczy ono pisania wniosków na temat wyjazdu terenowego, studyjnego oraz obozu naukowego. Co tu dużo mówić... Widzimy się 10 marca o godz. 18:00. Osoby, które wyraziły chęć udziału to Ania, Aga, Remik, Wojtek, Damian, Romina, a także Natalia. Sóweczki, które nie są jeszcze zdecydowane serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału! 
  7. Innym aspektem naszego spotkania są ludzie z Krakowa! Tak! Bardzo przypadliśmy sobie do gustu. Wyrażeniem chęci dalszej współpracy Krakowa z nami będą własnoręcznie zrobione przez nich sówki z masy solnej. Już nie możemy się ich doczekać! :D 
  8. Giełda Kół Naukowych, która odbędzie się 12 maja również będzie przez nas opanowana. Będziemy wygłaszać 15 - minutowy wykład na temat naszych zainteresowań. Do tej pory zgłosili się: Łukasz Auguścik, Agnieszka Giesa, Oliwia Romanowicz, Damian Sarnowski, Romina Szala, Martyna Szydło, Brena Romaniuk, Remik Zieliński, Agnieszka Wójcik, Wojtek, Teodorowicz, Magda Budzyńska oraz Piotr Pawlak. Niestety nie wiemy czy wszystkie osoby, które się zgłosiły będą wygłaszać swój wykład :( Ale jesteśmy pełni optymizmu! Osoby, które jeszcze nie zdecydowały się na swoje publiczne wystąpienie zachęcamy do spróbowania swoich sił!
  9. Ostatnim punktem, który omawialiśmy była publikacja. Zawierać się w niej będą stworzone przez nas gry, pomoce, środki dydaktyczne i inne, które pomagają nam w tworzeniu wspaniałych i kreatywnych lekcji inspirujących uczniów. Wierzymy, że dzięki niej Wasze lekcje staną się łatwiejsze oraz bardzo przyjemne ;).
          Na tym kończę nowinki z poniedziałkowego spotkania. Mimo krótkiej przerwy pomiędzy naszymi spotkaniami spowodowanymi sesją nie przestaliśmy się angażować w różne przedsięwzięcia i dalej jesteśmy niesamowicie aktywni ;)

          Do następnego spotkania!

          Romina

czwartek, 26 lutego 2015

Trzecie urodziny Sowy!

Po małej przerwie.. Sowy wracają do pracy!

Członkowie naszego Koła, którzy dzielnie uporali się z sesją egzaminacyjną, spotkali się w miniony poniedziałek, aby świętować 3. urodziny Sowy! Pani Prezes wraz ze mną, Wojtkiem i Łukaszem zorganizowała Great Sowa Awards, czyli galę, na której zostali nagrodzeni wszyscy członkowie naszego Koła. Najbardziej zasłużeni i najdłużej działający w sowowym gronie otrzymali ordery "Owli Virtuti". Nie obyło się również bez dyplomów, które własnoręcznie przygotowali Natalia i Wojtek. Każda Sowa, nawet ta nieobecna, została nagrodzona gromkimi brawami.


Kolejnym punktem spotkania był słodki poczęstunek przygotowany przez młode sówki, podczas którego pierwszoroczni wymieniali spostrzeżenia ze starszymi kolegami. Młodziki miały również szansę zapoznać się z historią koła, dzięki przygotowanej prezentacji i znakomitym komentarzom starszych Sów. Nie zabrakło również wspomnień i wielu miłych rozmów.



By tradycji stało się zadość Sowy skończyły swoje posiedzenie wychodząc "incognito" na miasto..

Natalia Dziubyna



wtorek, 3 lutego 2015

Ostatnie spotkanie przed sesją

Ogrom nauki, zaliczenia, egzaminy… co to dla Nas! Wbrew temu, co mówiono Sowy postanowiły nie zwalniać tempa i spotkać się raz jeszcze przed sesją. Pani Prezes nie kryła zdumienia z licznego przybycia członków Załogi, która powiększyła się o jedną Sowę - Agnieszkę. (Mamy nadzieję, że zostanie z Nami do końca ;))

 Ale do rzeczy…

Głównym tematem czwartkowego wieczoru była „Oleśnicka Noc z Przyrodą”. Wytężyliśmy umysły i wspólnymi siłami - burzą mózgów - zrobiliśmy zarys planu, jak miałyby wyglądać nasze zajęcia w ramach tej akcji. Pomysłów powstało dużo - od warsztatów, wykładów, po nowe ciekawe gry dydaktyczne. Jedne należy dopracować bardziej, inne mniej, ale to wszystko dla przyszłych (miejmy nadzieję) studentów naszego Wydziału.

Mimo że godzina była późna, humory dopisywały wszystkim uczestnikom (nie załamało nas zaliczenie z immunologii!). Bo czego się nie robi, żeby być lepszym nauczycielem i aby maksymalnie rozbudzić biologiczne zainteresowanie uczniów?

Warto wspomnieć też o konferencji w Łodzi, na którą być może się wybierzemy. Szczegóły są do wglądu u Natalii.

Na tym kończę wieści od Sów. Spotykamy się po sesji! :)


Agnieszka

niedziela, 25 stycznia 2015

Nie zwalniamy tempa!

Sesja zbliża się wielkimi krokami, lecz nie jest straszna dla członków SKNN Sowa, którzy pomimo ogromu nauki znajdują czas, aby spotkać się w zimne czwartkowe wieczory i dodatkowo wytężać zmęczone sowowe umysły, by móc działać kreatywnie. Ostatnie spotkanie obfitowało w dużą ilość merytorycznych spraw (mimo wcześniejszych innych założeń :))

Przypominamy o szkoleniu RKN 27stycznia na Wydziale Nauk Historycznych UWr. Każdy, kto znajdzie chwile we wtorkowy wieczór (między nauką do immunologii a fizjologią roślin) i chcący poszerzyć zakres swoich kompetencji będzie mile widziany.

Najprawdopodobniej następne spotkanie sowowe odbędzie się po sesji, wówczas OBECNOŚĆ WSZYSTKICH CZŁONKÓW BĘDZIE OBOWIĄZKOWA!!! (Konsekwencje w razie nieobecności zostaną wyciągnięte przez p. Prezes ;)) Ze swojej strony mogę zagwarantować, że nie będzie to czas stracony i przyniesie Wam niezapomniane wrażenia.

 „Oleśnicka Noc z Przyrodą” – Po sukcesie Nocy Biologów 2015 naładowani masą pozytywnej energii i chęci do działania, w kwietniu i maju wybieramy się do Oleśnicy, aby również tam zarażać biologiczną pasją uczniów podstawówki, gimnazjum i liceum. Więcej informacji na stronie WNB i oczywiście na następnym spotkaniu kola.

Głównym tematem, który zmobilizował wszystkie neurony do działania był temat „Biologia mają pasją”. Po wcześniejszej edycji konkursu sowy mają ambicje, aby ta edycja okazała się jeszcze lepsza! Czym najlepiej zachęcić gimnazjalistów do wzięcia udziału w konkursie, jakie nagrody zainteresują gimnazjalistów? W tym momencie każdy próbował przypomnieć sobie czasy gimnazjum (tak bardzo odległe) i wcielić się w skórę 15 czy 14-latków. Zadanie nie okazało się takie proste, jak można było oczekiwać. Najlepszym sposobem okazała się „burza mózgów”, w której każdy podawał swoje propozycje na nagrodę dla laureatów konkursu. Cały projekt jest na razie w fazie przygotowań ale efekty naszych działań ukażą się w niedalekiej przyszłości.

Choć wydawać się mogło, że umysł Natalii pracuje jak robot kreując, wymyślając co rusz nowe inicjatywy, projekty, łącząc wszystko z nauką i dodatkowymi obowiązkami, to także jest człowiekiem i żeby odciążyć z niektórych obowiązków padła propozycja wprowadzenia dodatkowej funkcji: „Koordynatorów projektów” – do danego projektu będzie wybierana jedna osoba, która będzie sprawowała piecze nad danym przedsięwzięciem. Obecne na spotkaniu Sowy poparły tę inicjatywę i zapewne zostanie wprowadzona od następnego projektu.

Serce naszego koła pompujące do wszystkich sów niezmierzoną ilość nowych kreatywnych pomysłów i chęci do działania. O kim mowa? Rzecz jasna o weteranie Koła Łukaszu. Dopadła go choroba, która uziemiła Łukasza w łóżku na kilka dobrych dni. Sowy ruszyły na ratunek i stworzyły na tyle kalendarza arcydzieło stworzone przez wszystkich obecnych członków. Efekt pracy poniżej :) Łukaszowi życzymy oczywiście szybkiego powrotu do zdrowia!



Znalazł się także czas, aby ponarzekać na organizację i funkcjonowanie Uniwersytetu, („Wszystkie uczelnie mają już plany zajęć……….. tylko nie UWr”), na wymianę przedsesyjnych informacji odnośnie egzaminów i aby zakończyć spotkanie w jednym z wrocławskich pubów przy niedużej ilości % ;), co powoli staje się tradycją naszych spotkań). 

Widzimy się na następnym spotkaniu w miejmy nadzieję w dobrych posesyjnych humorach!

Wojtek